Diz Kireçlenmesi Ve Diz Protezi

blank

Diz kireçlenmesi, eklem kıkırdağının yapısının bozulması ve zaman içerisinde eklemin fonksiyonunu yitirmesi ile meydana gelmektedir. Kireçlenme rahatsızlığına neden olan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Genellikle ileri yaş hastalarda ortaya çıkan diz kireçlenmeleri rahatsızlığı günümüzde gençlerde de görülmektedir. Diz ekleminin kireçlenme sonucu hareketleri kısıtlanmaktadır. Kişi merdiven inip çıkarken, sandalyede otururken dizinde ağrı ve acı hissetmeye başlar. Hastanın bu ağrı ve acıdan kurtulabilmesi için diz protezi uygulanmaktadır. Diz kireçlenmesi ve diz protezi tüm dünyada yaygın olarak görülen hastalık ve tedavi yöntemidir. 

Diz Kireçlenmesi ve Diz Protezi Nedir?

Diz Kireçlenmesi Ve Diz Protezi

Ortopedi cerrahları tarafından diz kireçlenmesi ve diz protezi kavramları sıklıkla duyulan kelimeler arasında yer almaktadır. Kireçlenme, diz ekleminin yıpranması, hasar görmesi nedeniyle oluşmaktadır. Diz kireçlenmelerine sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu duruma örnek olarak kimi zaman çocukluk çağında yaşanmış diz ve eklem problemleri gösterilebilmektedir. Günümüzde yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülse de çeşitli travmalar sonucu gençlerde de görülmektedir.

Diz kireçlenmesinin aşırı ilerlemesi sonucunda hasta günlük yaşam aktivitelerini yapamayacak duruma gelmektedir. Hastanın yaşamış olduğu ağrı ve acının dindirmek amacıyla diz protezi uygulanmaktadır.

Diz protezi ameliyatı ile hastaya uygun protez işlevini yerine getiremeyen dize monte edilmektedir. Diz protezi ameliyatları ortopedi cerrahları tarafından gerçekleştirilmektedir. Hemen hemen her ameliyatta olduğu gibi diz protezi ameliyatında da belirli riskler bulunmaktadır. Bu risklerin önüne geçmek amacıyla ameliyat sonrası hasta bir süre doktor gözetiminde kalmaktadır. Ameliyat sonrası süreçte hastaya uygulanan protezin kişinin vücuduna uyum sağlaması son derece önemlidir. Bu nedenle hasta ameliyatın ertesi günü egzersizler yaptırılmaktadır.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri Nedir?

Diz kireçlenmeleri çeşitli belirtileri barındırmaktadır. Bunların en başında ağrı gelmektedir. Kireçlenmede kişi yürüdüğü zaman ağrı şiddetlenmektedir. Başlangıç aşamasında sadece dizin belirli bir bölümünde görülen ağrı zaman içerisinde ayak bileklerine kadar yayılabilmektedir. Diz kireçlenmesinin belirtileri arasında dizde meydana gelen şişmede örnek gösterilmektedir. Ayrıca belirtiler arasında dizin hareket açıklığının kısıtlanması da yer almaktadır. Hastanın dizini bükememesi hareket açıklığının kısıtlanmasına örnek olarak gösterilebilmektedir. Genellikle genç yaşlarda hastalarda görülen diğer belirti menisküs yırtıklarıdır. Yırtıklar, ufak bir travma ile ortaya çıkmaktadır.

Diz Kireçlenmesi Tedavisinde Diz Protezi

Diz protezinde amaç hastanın yaşamış olduğu ağrıyı azaltmak, acısını hafifletmek ve dizin fonksiyonlarını yerine getirmektedir. Hastaya, hareketini azaltmak ve dizini dinlendirmek için belirli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.  Uygulanan tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda diz protezi ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Diz protezi ameliyatında hastaya uygulanılacak diz protezi çeşitleri farklılaşmaktadır. Diz protezi çeşitleri yarım diz protezi ve total diz protezi olmak üzere 2 çeşitten oluşmaktadır. Ameliyatı gerçekleştirecek uzman hekim cerrahi operasyon öncesi uygulanılacak protez çeşidine karar vermelidir. Yarım diz protezinde dizin bozuk olan iç kısım, dış kısım veya kapak kısmı değiştirilmektedir. Tam diz protezi ya da diğer adıyla total diz protezinde dizin 2 ve ya 3 kısmı aynı anda değiştirilmemektedir. Total diz protezi kendi içerisinde de çeşitlere ayrılmaktadır.

blank
blank