Diz Protezi Kansere Sebep Olur Mu?

blank

Diz Protezi Kansere Sebep Olur Mu?

Birçok hastanın diz protezi kullanımının çeşitli hastalıklara yol açabileceğine dair endişeleri bulunmaktadır. Hastalar özellikle diz protezi kansere sebep olur mu? sorusunu uzman hekimlere sıklıkla sormaktadır. Kireçlenme tedavilerinde yaygın olarak kullanılan diz protezi, günümüzde ileri yaş hastaların yanı sıra gençlere de uygulanan cerrahi bir operasyondur. Eklem kıkırdağının hasar görmesi sonucu ortaya çıkan diz problemleri kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Diz protezi; hastanın diz ağrılarının dinmediği durumlarda uygulanmaktadır. Diz protezi ameliyatı öncesinde hastaya ağrı giderici ilaçlar verilmektedir. Ayrıca hastaya çeşitli fizik tedavi egzersizleri yaptırılmaktadır. Uzman hekim hastanın ağrı ve acısının dinmediği, kıkırdak hasarının en son raddeye geldiği durumlarda diz protezi ameliyatını uygulamalıdır. Diz protezi ameliyatı gerçekleştirecek hastalar, diz protezi ameliyatı aşamaları neler?, Diz protezi kansere sebep olur mu? gibi birçok sorunun yanıtını merak etmektedir. 

Diz Protez Ameliyatı Aşamaları Nelerdir?

Diz Protezi Kansere Sebep Olur Mu?

Çeşitli nedenlerden dolayı diz protezi ameliyatı gerçekleştirecek hastaya gerekli tetkikler ve muayene işlemleri yapılmalıdır. Hekim, yapılan gerekli muayene sonrası hastaya uygulanılacak diz protezi çeşidine karar vermektedir. Hastaya uygulanılacak protezler,;yarım diz protezi ya da total diz protezidir. Diz protezleri dizi taklit etmektedir.

Diz protezi ameliyatında diz ekleminin bozulan iç yüzeyi temizlenmelidir. Eklemin uç kısımları tekniğine uygun olarak çıkarılmalıdır. Çıkarılan eklemin yerine diz protezi denilen yapay yüzeyler konulmalıdır. Diz protezleri titanyum, kobalt, krom gibi metallerden oluşmaktadır.

Ortopedik cerrahi işlemler arasında yer alan diz protezi ameliyatı günümüzde sıklıkla uygulanmaktadır. Diz protezi ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlar ve risklerin önüne geçmek gerekmektedir. Bu nedenle hasta, ameliyat sonrası belirli bir süre doktor gözetimi altında bulunmalıdır. Diz protezi ameliyatı sonrası oluşabilecek riskler arasında enfeksiyon oluşumu, toplardamarda pıhtı oluşumu ya da protezin mekanik sorunları nedeniyle ameliyat sonrası riskler meydana gelmektedir. Diz protezi ameliyatını gerçekleştiren hastalar, diz protezi kansere sebep olur mu? sorusunun yanıtını merak etmektedir. Ayrıca operasyonu geçiren birçok hasta diz protezin başka hastalıklara neden olup olmadığını da merak ediyor.

Diz Protezi Kansere Sebep Mi?

Diz protezleri çimentolu ve çimentosuz olmak üzere kendi arasında da 2 gruba ayrılmaktadır. Çimentolu diz protezleri; krom, kobalt, molibden gibi metalik malzemelerin karışımından oluşan ve aralarında yüksek molekül ağırlıklı polietilen adını verilen plastik bir malzemenin bulunduğu yapılardır. Çimentosuz diz protezleri ise titanyum denilen malzemeden üretilmektedir. Her iki protez türü de kansere sebep olmamaktadır. Protezde kullanılan maddeler insan vücuduna kolay uyum sağlayacak maddelerden oluşmaktadır. Ameliyat işlemini gerçekleştiren ya da ameliyat geçirmeyi planlayan hastalar diz protezinin hangi hastalıklara neden olabileceğini merak etmektedir. Hastaya uygulanan protez çeşitleri farklılık gösterse de uygulanan her protez hastaya uyumlu olacak şekilde planlanmaktadır. Diz protezinde öncelikli amaç hastanın diz problemlerinin önüne geçmek, hastanın günlük yaşam aktivitelerini yapmasına olanak tanıyarak yaşam kalitesini artırmaktır.

blank
blank