Doğumsal Kalça Çıkığı İleri Yaş Tedavisi

blank

Doğumsal Kalça Çıkığı İleri Yaş Tedavisi

Doğumsal kalça çıkığı, bebeklerde ve çocuklarda yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Hastalığın fark edilmemesi halinde kalça çıkıklığı kişinin vücudunda ilerlemekte ve çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Ayrıca hastalığın erken dönemde fark edilmesi uygulanılacak tedavi yöntemini de etkilemektedir. Uzman ortopedi cerrahları, doğumsal kalça çıkığı ileri yaş tedavisi kapsamında hastayı cerrahi işlemler ile tedavi etmektedir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Nedir?

Doğumsal kalça çıkıklığı halk arasında doğuştan kalça ya da gelişimsel kalça yetersizliği gibi farklı isimlerle anılmaktadır. Hastalık, kalçanın anatomik yapısı ve işleyişini doğuştan ya da bazı faktörlerden kaynaklı olarak etkilemektedir. Doğumsal kalça çıkığı, kalça eklemindeki top ile yuva ilişkisinin çeşitli nedenlerle bozulmasından kaynaklanmaktadır. Doğum esnasında meydana gelen kalça problemleri, çoğunlukla ilk doğan bebeklerde görülmektedir. Ayrıca hastalığın erkek bebeklere oranla kız bebeklerde görülme olasılığı da daha fazladır. Bu nedenle hastalığın teşhis edilmesi için bebeklere doğum sonrası sağlık taraması yapılmaktadır. Ancak hastalığın fark edilmemesi durumunda kalça çıkığı, kalça kireçlenmesi gibi çeşitli hastalıkların oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumda hastaya doğumsal kalça çıkığı ileri yaş tedavisi uygulanmaktadır. Hastaya uygulanılacak tedavi yöntemi etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır.

Doğumsal Kalça Çıkığı İleri Yaş Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kişinin yaşamını olumsuz etkileyen şiddetli kalça ağrılarına neden olan kalça problemleri için hastanın muhakkak uzman ortopedi cerrahına danışması gerekmektedir. Hastaya doğumsal kalça çıkıklığı ileri yaş tedavisi kapsamında uygulanılabilecek tedavi yöntemlerinden en yaygın olanı kalça protezi ameliyatıdır. Kalça protez ameliyatı, protez cerrahi alanında yüksek başarı oranlarına sahip cerrahi bir işlemdir. Uzman ortopedi hekimi tarafından gerçekleştirilen kalça protez ameliyatları düşük risk oranına sahiptir. Kalça protezleri, alanında uzman ve deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirildiği taktirde kalça çıkığının yüksekte olmadığı ileri derecede ağrılı kalçalarda oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Kalça Protezi Sonrası Normal Yaşama Dönüş

Hasta kalça protez ameliyatı sonrası belirli bir süre hastane de gözetim altında kalmaktadır. Ameliyat sonrası hasta, koltuk değneği desteği ile yürütülmektedir. Ayrıca hastanın proteze uyum sağlayabilmesi için çeşitli fizik tedavi egzersizlerini yapması gerekmektedir. Ameliyat sonrası taburcu olan hasta yaşamış olduğu kalça ağrı ve acılarından kurtulmaktadır. Kalça protez ameliyatları, hastanın yaşam kalitesi artırmayı hedeflemektedir.

Yetişkinlerde Kalça Çıkıklığı Belirtileri Nelerdir?

Doğuştan olabileceği gibi çeşitli faktörlerle ileri yaşlarda da meydana gelen kalça problemi kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir. İleri yaş hastalarda görülen kalça çıkıklığı belirtileri arasında; kasık bölgesinde nedeni belirlenemeyen şiddetli ağrı, kalça kısmında meydana gelen deformeler kalça çıkıklığı belirtilerindendir. Ayrıca uzun yürüyüşlerde hastanın ayağının aksaması, kişinin bir bacağının diğerinden daha kısa olması, kalça bölgesindeki kasları çalıştıran egzersizleri yapamama kalça hareketlerinde kısıtlık gibi durumlar da yetişkin hastalarda görülen kalça çıkığı belirtileri arasında yer almaktadır.

 

 

blank
blank